İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?
15 Mayıs 2024

İştah Kesen Yiyecekler Nelerdir?

İştah kesen yiyecekler, Fiziksel görünüşümüzü geliştirmek amaçlı genel olarak yaptığımız diyetler, sadece dış görünüşümüz için değil ondan daha önemli olarak fazla kiloların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve korunmak için önemlidir. Kalıcı kilo verebilmek için kendinizi açlığa mahkûm etmeden alışkanlık edeceğiniz sağlıklı beslenme hayatınıza güzellikler katacaktır. Her gün düzenli olarak alınması gereken vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidratların doğru besinlerden alınması uzun süreli kalıcı vermenize yardımcı olup yaşam kalitenizi yükseltecektir. Yapacağınız diyeti belirledikten sonra iştahınızı kesen yiyecekler tüketiniz. Sabırlı davranarak başarıya ulaşın.

İştah kesen yiyeceklere birkaç örnek verelim

Elma, Beslenme uzmanları elma tüketiminin faydalarından bahsediyor ve elmanın iştahı kesmesine içerisindeki lif ve pektin adlı bir madde bakımından zengin olmasından kaynaklandığını söylemektedirler. Besin lifi ve pektin içeren elma öğünler arasında tokluk hissini uzatıyor ve diğer öğüne kadar mideni kazınmasının önüne geçmiş oluyor. Elmanın içerisinde bulunan maddeler kandaki glikozu düzenlediği için fiziksel aktiviteler sırasında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de elmada almış oluyorsunuz.

Yeşil yapraklı sebzeler, Yerli ve yabancı diyet uzmanlarının hazırladığı diyet listelerinde özellikle yeşil yapraklı sebzelerden yapılan salatalara sıkça rastlamışsınızdır. Yeşil yapraklı sebzeler aynı elma gibi bol miktarda besin lifi kalorisi düşük olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır.

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesi yavaş sindirilen bir karbonhidrat olduğundan dolayı tokluk hissi vereceği gibi iştahınızı kesip az yemenizi sağlayacaktır. Besin değeri düşük olan yulaf ezmesi mideniz kazındığında sizi bir sonraki öğüne kadar tok tutacaktır. Ara öğünlerde acıktıkça tüketmenizi tavsiye edebiliriz.

Yeşil çay, Çok acıktığınız durumlarda bir sonraki öğüne kadar bir bardak yeşil çay içmeniz iştahınızı bastırır. Yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salımını bastırarak tokluk hissi verir.

Protein: Vücut tarafından karbonhidratın işlenmesine yavaşlatarak tokluk hissini uzatacaktır. Proteine örnek olarak balık, deniz ürünleri, tavuk ve yumurta gibi besinler iştahın kapanmasına yol açar. Kişinin kendini halsiz ve yorgun hissetmez.

Acı biber, Acı biberin iştahı bastırma üzerinde direk bir etkisi yoktur. Ancak acı biberli yiyecekler yemek sırasında daha az yemenizi ve daha çok su içmenizi sağlar böylelikle masadan daha az kalori alarak kalkmış olursunuz.

Yiyeceklerden alınan yağlar, Diyette yağ tüketimine dikkat etmek gerekir ilave yağlardan değil de besinlerin kendi içlerinde bulunan yağları tüketmek daha iyidir. Bu öğünler arasında hem sizi tok tutacak hem de sağlıklı bir beslenme sağlayacaktır. Örneğin bir avuç fındık, zeytin, ceviz, ayçiçeği gibi yap kaynağı içerisinde olan besinler ölçüyü kaçırmadan tüketebilirsiniz.

Diyet esnasında dikkat etmeniz gerekenlerden unsurlardan bazıları ise şunlardır, uykunuzu tam almasanız gün içinde enerjinizin azaldığı anlarda iştahınız artar ve yemek yemek istersiniz. Uyku kaloriden bağımsız olarak enerji alacağınız diğer bir kaynak olduğundan her gün diyetisyeninizin önerdiği kadar uyuyun. Vücudunuzun susuz kalması da açlık hissi yaşatabilir. Su içerek de iştahınızı bastırabilirsiniz bir şeyler yemeden önce büyük bir bardak su içip 20 dakika bekleyin kendinizi gözlemleyerek su içip iştahınızın kapanıp kapanmadığını görebilir ve ona göre hareket edersiniz.

İştah Kesen Yiyecekler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?

İştah Kapatan Çaylar Nelerdir?